Як правильно доглядати за сонячними панелями?

Як правильно доглядати за сонячними панелями?

Безумовно, найвища продуктивність роботи сонячних панелей буде наявна в день їх монтажу. Надалі ефективність поступово знижуватиметься. Відбуватиметься це непомітно й не матиме очевидних відхилень, тому що найнижчої точки своєї ефективності сонячні панелі досягнуть щонайменше за сорок років.

Найактивнішим ворогом сонячних панелей є пил і бруд, які з часом накопичуються на поверхні. Деякі власники невеликих приватних СЕС стверджують, що панелі потребують миття. Утім дослідження вчених з Університету штату Аризона спростовують таке твердження, переводячи його в розряд міфів. Як зауважують дослідники, миття панелей здатне збільшити їх продуктивність приблизно на відсоток. Якщо врахувати затрачений на таку процедуру час і зусилля, то можна запросто відкинути такий варіант як економічно недоцільний. У разі, коли власник СЕС прагне підвищити продуктивність, значно кращим рішенням буде встановлення додаткових панелей.

У кліматичних умовах України є можливість природного очищення поверхонь сонячних панелей завдяки дощу. Винятком можуть стати тільки ті області нашої держави, які мають потужні промислові комплекси. Якщо поблизу СЕС працює металургійний або хімкомбінат, то панелі вкриваються не тільки природним пилом, а й викидами заводу. Утім Закарпаттю це не загрожує ☺.

Шкідливий промисловий дим осідає на поверхні сонячної панелі, створюючи при цьому жирну плівку, яка дощовою водою не змиється.

Не матимуть природного очищення горизонтальні сонячні панелі, котрі розміщують на пласких дахах: дощова вода разом із забрудненнями не стікає з поверхонь, а навпаки, накопичується на них. Як наслідок – вода з часом випаровується, а бруд і сторонні домішки у дощовій воді, вкривають поверхню панелі. Щоб запобігти таким ситуаціям, рекомендується встановлення сонячних панелей під кутом щонайменше 10 градусів.

Якщо звернутися до статистики, то стає очевидним, що замість миття поверхонь більш економічно вигідним буде встановлення додаткових панелей. Сонячна електростанція мережевого типу з потужністю 10 кіловат виробляє близько 12000 кВт/годин за рік роботи. Один втрачений через забруднення відсоток потужності в грошовому еквіваленті складе десь 22 євро на рік (згідно із «зеленим» тарифом у 0,18 євро). Нова сонячна панель потужністю 250 ват здатна генерувати близько трьох сотень кіловат за годину на рік. Вартість такої панелі сягає 200 євро. Після нехитрих підрахунків можна зробити висновки:

Нова сонячна панель дасть 54 євро прибутку на рік, тобто термін окупності її складе приблизно чотири роки;
Надалі додаткова панель приноситиме чистий дохід.

Наостанок залишається зауважити, що, перш ніж удаватися до начебто логічних заходів із догляду за сонячними панелями, варто проконсультуватися з кваліфікованим спеціалістом.